Warszawa zdobyła dodatkowe 4,2 mln zł na rewitalizację Pragi

opublikowano: Wtorek, 22 Marca, 2016 - 14:46, alizis

Projekt stołecznego ratusza „Rewitalizacja – wspólna sprawa” otrzyma dofinansowanie w konkursie Modelowa Rewitalizacja Miast organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju.

Celem ministerialnego konkursu było wsparcie miast w opracowywaniu programów rewitalizacji i modelowych działań w tym zakresie. Efekty dofinansowanych projektów mają być wzorem dla innych samorządów.

Miasto stołeczne Warszawa mając już przygotowany Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 roku, startowało w konkursie z projektem „Rewitalizacja – wspólna sprawa”, którego cele i propozycje działań są właśnie zawarte w ZPR.  Projekt „Rewitalizacja – wspólna sprawa” dotyczy terenu Pragi – Północ (Stara i Nowa Praga oraz Szmulki), a jego celem jest ożywienie gospodarcze  i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej, tworzenie i wspieranie Lokalnych Systemów Wsparcia dostosowanych do potrzeb rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz organizacja atrakcyjnych przestrzeni publicznych. Projekt zakłada przeprowadzenie m.in. analiz, badań opinii i konsultacji społecznych, przygotowanie rekomendacji, w jaki sposób zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia działalności na Pradze - Północ. W jego ramach zostaną także opracowane narzędzia pozwalające na skrócenie i uproszczenie procedur najmu lokali użytkowych należących do m.st. Warszawy, czy też rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej związanej z  tzw. „zanikającymi zawodami”. W projekcie uwzględniono m.in. opracowanie modelowych rozwiązań dotyczących angażowania do różnych prac osób bezrobotnych, przeprowadzenie pogłębionych badań społecznych diagnozujących sytuację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a w szczególności rodzin z małymi dziećmi.

Zintegrowany Program Rewitalizacji

Ten program wpłynie na rozwój prawej strony Warszawy na wielu płaszczyznach. Będą to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej strony - zaproponowane zmiany umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integrację i wsparcie mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie: http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/20-miast-z-dotacja-na-modelowe-projekty-rewitalizacyjne/